Araçlarda Cam Filmi Serbest mi?

Yazar: | Nisan 24, 2017

Uzun bir süredir trafik polisleri ile sürücüler arasında anlaşmazlıklar çıkıyor, kimi sürücülere cam filmi gerekçesiyle ceza kesiliyor kimine kesilmiyordu. Resmi Gazete’nin haberine göre bazı şartlar dahilinde araçlarda cam filmi serbest oldu 6 ay kadar önce gazetede bununla ilgili karar açıklanmıştı fakat karar yürürlüğe dün girdi.

Cam Filmi Kullanma Şartları

Genellikle aksesuar ya da koruma amaçlı kullanılan cam filmi sebebiyle ceza almamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Cam filmi artık serbest olsa da ön cama uygulanması hala yasak. Yasal sorunlara ve suçlara sebebiyet verebileceği düşüncesiyle güvenlik açısından ön cama film uygulanmaması, sürücünün görünür olması gerekiyor. Bilindiği üzere ön cama herhangi bir şekilde film uygulamanın cezası 189 TL şeklinde kesilecek. Ayrıca belirlenen standartlarda, trafiğe uygun olan camların kullanılması gerekiyor. Camlarda PVC kullanılması da yasak. Cam filmi üreticileri bu konuda gerekli uygulamaları da yapacaklardır.

Daha önceleri bazı vatandaşlara bu sebepe ceza kesilmiş fakat mahkeme yoluyla itiraz etmeleri sonucu cezaları iptal edilmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir