Bootstrap Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Grid Oluşturulur?

Yazar: | Mart 22, 2017

Bootstrap açık kaynak kodlu bir tamamen ücretsiz CSS Frameworktür. Bootstrap sayesinde kolayca bütün cihazlara uyumlu web sayfaları oluşturabilirsiniz.Sadece bütün cihazlara uyumlulukla sınırlı kalmayıp formlar butonlar ikonlar metin kutuları navbarlar responsive resimler ve daha fazla bileşeni kapsar. Son zamanlarda kullanımı aşırı derecede artan ve birçok kişi tarafından kullanılan bootstrap kolayca wordpress gibi sitelere de entegre edilebiliyor. Kullanımı oldukça basit olan bootstrap’ın şuan popülerliğini korumasıyla beraber günden güne yeni getirdiği güncellemeler ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Bootstrap Nasıl Kullanılır?

Bootstrap kullanabilmek için sayfamız HTML5 olmalı. Eğer HTML5 olmaz ise hata oluşturur. HTML5 oluşturmak için sayfa başına <!DOCTYPE html> yazmamız yeterlidir. Eğer bootstrap dosyalarını indirip kendi dosya yöneticinizde kullanmak istiyorsanız, CSS dosyasını <link rel=”stylesheet” href”/bootstrap.min.css”>olarak çağırabilirsiniz. Bootstrap’ı indirmek için arama motoruna bootstrap indir yazmanız yeterli olacaktır.

Eğer css dosyasını indirmeden online olarak dahil etmek istiyorsanız  <link rel=”stylesheet” href”https://maxcdn.bootstrapcdn.com/bootstrap/3.3.1/css/bootstrap.min.css“> olarak eklemeniz yeterli olacaktır.

Nasıl Grid Oluşturulur?

Bootstrap Grid oluşturmak için http://shoelace.io/ siteye gidip kendinize göre düzenleyip sağ taraftan kopyalayıp kolayca grid yapınızı oluşturabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir