Cemmu ve Keşmir’de 22 Siteye Giriş Yasak

Yazar: | Mayıs 4, 2017

Hindistan’ın Cemmu ve Keşmir eyaletlerinde bazı sosyal sitelere erişim engellendi. Bu sitelerin arasında Facebook ve Twitter da var. Yasağın gerekçesi ise gizlilik ve güvenlik problemlerine karşı önlem almak. Kamu düzeni bahanesi ile insanların paylaşım özgürlüklerini- bazen aşırıya kaçsa da- engellemek her ne kadar yanlış olsa da hükümet kamu düzeninin korunmasını bahane ederek internet servis sağlayıcılarına bazı koşullardaki erişim engellendi.

Yasaklanan Siteler ve Uygulamalar

Yasaklanan siteler ve uygulamalar arasında Facebook , Twitter, Youtube, WhatsApp, Wechat, Snapchat, Qzone, Skype, Pinterest, Line, Vine, Gogle Plus, ve Fflickr yer almakta. Cemmu ve Keşmir resmen dünyadan bilgi almaktan ve diğer ülklerdeki, hatta diğer eyaletlerdeki insanlar ile paylaşım yapmaktan alıkonulmuş oldu. Sadece Facebook’ta 1.8 milyar, Whatsapp’ta 1.5 milyar, youtube gibi google uzantılarında ise milyonlarca kullanıcının olduğu düşünülünce bu çok kısıtlayıcı ve radikal bir karar gibi duruyor. Her n olursa olsun iletişim özgürlüğü engellenmemeli, görsel medya paylaşımı bahanleriyle de hükümet çıkarları doğrultusunda insanları sınırlandırmamalıdır.

2 thoughts on “Cemmu ve Keşmir’de 22 Siteye Giriş Yasak

  1. Burak ALTUNOK

    Demek ki sadece ülkemiz’de teknoloji özürü yokmuş. Hindistan bile sığ bir bakış açısı ile internet sitesi engelleyerek, insanları zararlı içeriklerden koruduğunu zannediyor. Peh!

    Reply
  2. Muzaffer

    Bu engeli yapan yetkililer VPN denen teknolojiden haberi yokmu acaba ? Android için CM VPN, Chrome için Dot VPN var. Yada bu gibi yerlerden sağlanabilecek vergiden haberleri varmı ? Astronomik gelirler elde edebilirler.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir