CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yazar: | Mart 23, 2017

Bir yere iş başvurusunda bulunduğumuzda bizden ilk istedikleri şey CV mizdir. Peki CV nedir? nasıl hazırlanır? Nasıl yazılmalı? Bütün bu soruların cevabı bu yazımızda.

CV Nedir?

CV kısaca özgeçmiş demektir. CV ingilizcesi Curriculum Vitae yani özgeçmişin kısaltılmış halidir.CV profesyonel olarak iş arayan adayların kendilerini iş veren kişi veya şirkete karşı detaylı bilgilerin yer aldığı belgeye denir. CV nin içerisinde deneyim kaç dil bildiği eğitim durumu başarılar belgeler sertifikalar iş tecrübesi beceriler gibi birçok şey yer alır.CV ad soyad doğum tarihi doğum yeri mail adresi eğitim durumu cinsiyet gibi bilgileri de içerir.

CV Nasıl Yazılır?

CV’nin maksimum 2 sayfa olması önerilir.Akademik yazılan CV’ler daha fazla olabilir.Gereksiz bilgiler yazmak yerine kısa öz ve dikkat çekici bilgiler yazmayı tercih edin. İmla kurallarına dikkat edin. Önerilen font ise Arial ve Times New Romandır.

CV’nizi çekici yapacak bir özellik ise kişisel mail adresidir.Eğer büyük şirketlere başvuru yapıyorsanız kendi adınıza ait mail almanız avantaj sağlar örneğin adiniz@soyadiniz.com gibi. İş staj deneyimleri ve beceriler kısmını mümkün olduğunca kronolojik ve anlaşılabilir bir şekilde yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir