Gül Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yazar: | Mart 29, 2017

Diğer adı Roza hastalığı olan bu hastalık özellikle beyaz tenli kadınlarda görülür. Bu hastalığa yakalanan kadınlarda ciltte yoğun kızarıklıklar meydana gelir. Gül hastalığı ciltte meydana gelen iltihaplı kızarıklık olarak tanımlanır. Gül hastalığı bulaşıcı değildir ve özellikle mevsim geçişlerinde ya da kadınların çok stresli olduğu dönemlerde meydana gelir. Halk dilinde gülleme hastalığı olarak adlandırılan bu hastalığın başlıca sebepler arasında psikolojik etkenler daha çok yer almaktadır. Hastalık ilk başta yüz bölgesinde başlar ve daha sonra kulak ve boyun bölgelerini de etkisi altına alarak devam eder.

Gül Hastalığının Nedenleri ve Korunma Yöntemi

Gül hastalığının başlıca nedeni olarak genetik yatkınlık görülmektedir. Bu sebeple bu hastalığının riskini taşımaya genetik yatkınlığı bulunan insanların güneş ışığından korunmaları ve içeceklerini aşırı sıcak tüketmemeye dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca bu grupta yer alan insanların stresten uzak durmaları gerekiyor.

Gül Hastalığının Belirtileri

Hastalığın ilk belirtisi yüz bölesinde görülen kızarıklıklardır. Daha sonra bu kızarıklıklar vücudun birçok bölgesine yayılarak devam etmektedir. Artan kızarıklık sonraki evrelerde gözleri de olumsuz etkileyerek, gözlerde kaşıntı ve kızarıklıklara neden olmaktadır. Meydana gelen bu kızarıklıklar kimilerinde kalıcı olmayıp kısa süre sonra geçerken, kimilerinde kalıcı olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir