İntihar Eden Mühendisin Ailesi Uber’e Dava Açtı

Yazar: | Nisan 30, 2017

Adı son zamanlarda kötü anılmaya başlanan Uber, sıradan kişilerin taksicilik yapmalarını sağlayan bir şirket. Şirkette çalışan mühendislerden biri olan Joseph Thomas intihar etti ve ailesi haklarını korumak için avukat tutarak Uber’e 722.000 dolar tutarında tazminat davası açtı. İntihar etmeden 5 ay önce işe başlayan Thomas hakkındaki tazminat davası şirkette yeterince çalışmadığı gerekçesiyle reddedildi. Fakat acılı aile bu üzücü olayın peşini bırakmayacak gibi görünüyor.

Irkçı, Seksist Uber

Uber adını kural tanımayan, ırkçı, seksist ve aşağılayıcı yönlerini göstererek yeterince kirletmişti. Aile Uber’in Thomas’ın zihinsel sağlığına zarar verdiğini öre sürerken uzmanlar Uber şirketinin intihar üzerinde etkisi olmadığını söylüyor. Siyahi olan Thomas, ailenin iddialarında göre şirketteki baskı ve ırkçılıktan psikolojisinin zedelendi ve bunca zaman işten atılma korkusuyla yaşadı. Şirketteki siyahi oranının %1 olması ise aslında ailenin iddialarını bir miktar doğrular nitelikte. Uber sözcüsü aileye başsağlığı dileklerini iletse de uzun süre boyunca şirktin adı kötü anılmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

One thought on “İntihar Eden Mühendisin Ailesi Uber’e Dava Açtı

  1. Ali

    Amerika’da bu tür tazminat olayları çok fazla oluyor. Aracılarla beraber sahte ölüm belgeleri hazırlayıp bu şekilde firmaları, sigorta şirketlerini kandırararak büyük tazminat bedelleri sağlıyorlar. Bana göre en başından beri bir plan bile olabilir.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir