Kanada’dan 4000 Kişiye Karşılıksız Para

Yazar: | Nisan 17, 2017

Deneme sürecine girilen bu planda her zaman olduğu gibi önce düşük gelirli Kanadalılar yardımdan yararlanacaklar. Bu Ontario Temel Gelir Pilot Denemesi 2020 yılına kadar sürecek. Hollanda, ABD’nin San Francisco ve Kaliforniya eyaletlerinde ve Finlandiya’da yürürlükte olan u düzenleme ile ülkeler vatandaşlarına aylık düzenli olarak belirli bir miktar para yardımı yapmakta.

Karşılıksız Para Desteğinin Sonuçları

Vatandaşların 18- 64 yaşları arasında olmaları destek almaları için bir kriter, tabii ki gelir durumu da çok önemli. Aralarından rastgele düşük gelirli olanlar seçilip denemeye başlanacak. Bir araştırmaya göre karşılıksız para yardımı alan vatandaşların daha az alkol ve uyuşturucu kullandığı tespit edildi. İnsanları tembelleştirmesinin aksine yine bir çalışmaya göre %17 daha fazla çalışma oranı ve %38 yüksek kazanç gibi durumlar gözlendi.

Para Desteği Uygulamasının Amacı

Ekonomi bir ülkeyi ayakta tutan en önemli etmenlerden biridir. Vatandaşların sağlıklı, refah düzeyi yüksek bir biçimde yaşaması da o ülkenin kalitesini arttırır. Uygulama için seçilen Kanada vatandaşlarına ulaşım, gıda, giyim ve altyapı ihtiyaçları doğrultusundaki giderleri için her ay düzenli çekler verilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir