Richard Dawkins’in Yedi Önemli Eseri

Yazar: | Nisan 5, 2017

Richard Dawkins’in toplamda on üç kitabı bulunuyor, Dawkins aynı zamanda evrimsel biyolog ve etologdur. Kitapları birçok ödül almıştır. Bilim dünyasına ve insanlığa, özellikle evrim konusunda çok büyük katkıları olmuştur. Bu denli öneme sahip bir bilim insanının www.richarddawkins.net adlı sitesi 2008 tarihinde trajikomik bir şekilde maalesef Türkiye’de erişime engellenmişti fakat şu an kullanımda.

Gen Bencildir (The Selfish Gene)

Bencil davranış kuramları ve genetik tanımı açık ve sade şekilde anlatılan bu kitabı Dawkins 1976 yılında yayınlamıştır ve onun ilk kitabıdır.

Kör Saatçi (The Blind Watchmaker)

Kitapta, doğadaki tüm olayların sırayla, dinamik bir gelişme izleyerek adım adım ilerlediği, gittikçe karmaşık bir hal aldığı anlatılıyor.

Ataların Hikayesi : Yaşamın Kökenine Yolculuk

Yayınlandığı ilk gün baskılarının tükendiği bu kitapta ise, evrimin engin hikayesi geçmişe doğru anlatılarak bizlere sunuluyor.

Yeryüzündeki En Büyük Gösteri

Dawkins’in bu kitabı adeta evrinim kanıtı niteliğindedir. Evrim teorisi konuundaki kanıtlarının bireysel olarak kısaca açıklanmış halidir. Amerika’da ilk haftadan çok satanlar listesine girmiştir.

5. Gerçeğin Büyüsü: Neyin Gerçekten Doğru Olduğunu Nasıl Biliyoruz

Dawkins bu kitabı çocukları bilgilendirmek için çıkarmıştır. Herkesin anlayabileceği bir dille çok güzel anlatmıştır.

6. Olasılıksızlık Dağına Tırmanmak

Dawkins okumaya başlangıç niteliğinde bir kitap ve bilimin yaygın hal gelmesindeki etkisi büyük.

7. Bir Şeytan’ın Papazı

32 makaleden oluşan, içinde bilim, terörizm, determinizm,din ve yaratılışçılık konularını barındıran 2003 yılında yayınlanmış bir diğer Dawkins kitabı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir