Sınav Adı Altında Soygun

Yazar: | Mart 22, 2017

KPSS, son günlerde sınav ücreti ile sınava giren veya girmeyen herkesin gündemine girdi. Lisan programlarından mezun olduktan sonra girilen sınav işsizlikle mücadele eden gençler için bir umut kaynağıydı. Fakat 420 liralık KPSS ücreti gençlerin bu umutlarını da suya düşürdü. ÖSYM tarafından belirlenen bu fiyat sınav adı altında soygunun nasıl yapıldığını bir kez daha gösterdi. Sınava giren adayların sayısını düşünürsek ÖSYM’nin sınav ücretleri ile kazandığı paranın miktarı hayli yüksektir.

Sınav ücretlerinin adaylara hazırlanan kalem, kitapçık, silgi ve benzeri hizmetlerin karşılanması için olduğunu açıklayan ÖSYM, en son YGS sınavında dağıttığı silgilerden dolayı büyük tepkiler almıştı. Ülkenin en büyük sorunlarından biri işsizlikken, gençler maddi sorunlar ile boğuşurken 420 liralık sınav ücretinin ne kadar adil olduğu tartışılır. Kısa bir sürede büyük tepkiler alan KPSS ücreti ÖSYM tarafından 180 liraya düşürüldü. 420 liranın sebebinin masrafları karşılamak için talep edildiğini söyleyen ÖSYM, demek ki 180 lira ücretle de bu masrafları karşılayabiliyormuş.

KPSS’nin ardından ALES ücretlerinin düşürülmesi için de adaylar çağrıda bulundu. Son dört yıl içerisinde 40 liralık artışla 90 lira olan ALES ücreti sınav adı altında soyguna bir başka örnek. Gerçi ÖSYM tarafından yapılan her sınavda yüksek ücretler alınmakta olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir