Siyahileri Beyazlaştıran FaceApp Uygulaması Özür Diledi

Yazar: | Mayıs 2, 2017

Dünyanın neresinde olursanız olun, renginiz ya da diliniz ne olursa olsun, hatta dünyanın sayılı gelişmiş sayılan ülkelerinden birinde bulunsanız dahi maalesef ırkçılığa maruz kalabiliyorsunuz. Zaten gündemde olan siyahi ırkçılığı meselesi bu uygulama ile daha belirgin oldu.

Siyahilerin Yüzlerini Beyazlaştıran Irkçı Uygulama

FaceApp siyahi bir yüzü, sanki gerekliymiş gibi beyaz bir yüze çeviriyor. Uygulamanın içeriğinde çeşitli efektler, yaşlı gösterme, farklı cinsiyette gösterme gibi özellikler de vardı. Yüzünüzü çektiğiniz fotoğrafın aydınlatma filtrelerinde, daha güzel göstermek adına beyazlaştırıcı filtre bulunuyordu.

FaceApp kurucusu bunun planlı bir şey olmadığını, bunun için çok üzgün olduklarını ve hatalarını telafi etmek için uygulamayı yeniden düzenleyip ekleme çıkarmalar yapacaklarını söyleyerek özür diledi. Fakat söz konusu filtrenin sadece adı değiştirilmiş oldu yani beyazlatma güzellik adı altında olmamış oldu. Şimdilik hala popüler ama daha uzun vadede bu tür filtrelerin popülerliğini koruması bir nevi ırkçılığın korunması olacaktır ve güzellik anlayışları popülerlik üzerinden şekillendirilip insanların doğallığı göz ardı edilecektir. Bu sebeple özür çok yetersiz bir ifade.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir