Symantec’in Hack ve Fidye Raporu

Yazar: | Nisan 27, 2017

Siber suçlar, banka hesaplarının ele geçirilmesi, bazı kişilerin uygunsuz video ve fotoğrafları, kişilerin önemli ve gizli bilgileri gibi kötü ellere geçmemesi gereken bilgilerin güvenliği her geçen gün tehlikeye düşmekte ve siber suç oranlarıyla orantılı olarak bunun için istenen fidye miktarı da artmakta. Symantec’in fidye raporuna göre veriler oldukça endişe verici.

Siber Saldırıda İstenen Fiyat Artacak

Symantec Corp. bir siber güvenlik şirketi. Symantec’e göre siber korsanlar ellerindeki fidyelerle elde ettikleri geliri arttırmayı planlıyor. Şirketin raporuna bakacak olursak geçen sene 294 dolar civarından istenen fidye bedeli şimdilerde 1077 dolara çıktı ve artmaya da devam ediyor. Yer altı dünyasında ise bu fiyat pek farklı değil yine 10 – 1800 dolar arasında değişiyor.

2016’da Symantec virüslerin %64’ünün tüketici bilgisayarlarına bulaştığını, kalanının da diğer işletme ve kurumları hedef aldığını belirtmişti.

ABD ve Avrupa’da bazı siber saldırı durumlarında hastanedeki bilgisayar sistemleri çalışamaz hale geldi ve hastalar başka yerlere sevk edilmek zorunda kalmışlardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir