Yabancı – Albert Camus

Yazar: | Mart 5, 2017

Bu kitap ve yazar için söylenecek çok fazla şey var. Yabancı kitabı en çok satan, en çok yabancı dile çevrilmiş ve en tanınmış kitaplardan bir tanesidir. Albert Camus’un bu kitabı aynı zaman da en gizemli kitaplardan bir tanesidir.  Aylak Adamı okuyanlar Bay C’nin nasıl biri olduğunu bilir. İşte bu kitapta da karşımıza Bay C. gibi bir karakter çıkıyor.

Kitabın karakteri Meursault, aslında kitabın arka kapağında yazar tarafından tanımlanmış bile. “Gerçek duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlanan bir yabancı…” karakter ve kitabın konusu tamda bundan ibaret. Birçoğumuz için bu tarz konular muhalefet gibi gelebilir ama bu kitapta karakter masum ve saf biri olarak karşımıza çıkıyor. Yazar insanı en yalın haliyle okuyucuya anlatıyor. Karakter ve kitabın konusu biraz Yusuf Atılgan’a benziyor.

İnsanın yalın halinin bu kadar güzel ve gizemli işlenmesi sizi uzun süre etkisinde bırakacaktır. Okuyanlar bilir, kitabın sayfa sayısı çok fazla olmamasına rağmen değeri bir ansiklopediden bile daha fazla. Bu aralar psikolojik kitaplara merak duyuyorsanız eğer bu kitabı hiç şüphesiz okuyun derim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir